ZAMEK DOBROSZYCE

Historia Dobroszyc

Miejscowość Dobroszyce pierwszy raz została wymieniona w dokumentach w roku 1405. Należała ona wtedy ks. Konrada, który wniósł je jako lenno królowi Janowi Czeskiemu. W 1663r. miejscowość zakupił ks. Juliusz Nejmrod, a obok założył miasto. Około 1675r. obie miejscowości się połączyły pod nową nazwą - Juliusburg. Do 1745r. Dobroszyce były rezydencją książąt oleśnickich. Następnie posiadłość przechodziła kolejno we władanie księcia Fryderyka Augusta von Braunschweig i króla Fryderyka Augusta von Sachsen, który zarządzał nią do II wojny światowej.


Zamek

Pałac powstał w latach 1589-1601 dla Andreasa von Heugela. Był wówczas po prostu dworem obronnym na planie prostokąta, otoczonym wałem i fosą. Posiadał również wewnętrzny dziedziniec. Na książęcą rezydencję przebudował go w latach 1675-1676 książę oleśnicki Juliusz Zygmunt Wirtemberski. Była to wtedy jego reprezentacyjna posiadłość.
Obecny wygląd zawdzięcza wielkiej przebudowie z roku 1853, kiedy to zamek został pozbawiony barokowej ściany szczytowej oraz otoczony zabytkowym parkiem, który zastąpił dotychczasowe ogrody. Po 1945, w związku z przystosowaniem budynku na potrzeby umieszczonej tu szkoły, usunięto inne ozdobne elementy.
Aktualnie trwają prace remontowe mające na celu przywrócenie zamkowi dawnej świetności. Budynek przez długie lata zmieniał swoje przeznaczenie, od barokowej rezydencji księcia Juliusza Zygmunta, przez Gminną Szkolę, aż po idealne miejsce do zorganizowania wszelakich imprez okolicznościowych jak i aktywnego wypoczynku w towarzystwie rodziny bądź znajomych. W nowym obliczu zamek dysponuje urządzonymi w zachwycającym stylu pokojami dla gości.

 

www.zamekdobroszyce.pl

copyright lafoge 2010 do góry ↑
designed by okinet